Get Adobe Flash player

Urząd Gminy Zbuczyn
ul. Jana Pawła II 1
08-106 Zbuczyn
tel/fax 25 641 63 90
skrzynka epuap:
URZĄD GMINY ZBUCZYN
8f965xkdqd

Dowiedz się więcej

bip2

zamowienia

 sesja rady na zywo

harmonogram odbioru odpadow m

 

Gra o Historii Zbuczyna

(wersja do druku)

gra 1

 

 

 

wojt1Witam Państwa w Gminie Zbuczyn, położonej na wschodnich rubieżach województwa mazowieckiego, tuż przy granicy województwa lubelskiego, w połowie drogi pomiędzy Warszawą a wschodnią granicą kraju.

Oś gminy z zachodu na wschód, na długości prawie 30 km, wyznacza droga krajowa nr 2 Warszawa – Terespol, będąca jednym z głównych szlaków komunikacyjnych kraju. W odległości ok. 5 km na północ od tej trasy ma przebiegać przyszła autostrada A-2 z Berlina do Moskwy. Przy zachodniej granicy gminy przebiega linia kolejowa Warszawa – Terespol, przy której na terenie gminy znajdują się dwie stacje kolejowe. Ważnym elementem usytuowania gminy jest bliskie sąsiedztwo z granicą kraju i przejściami granicznymi w Terespolu i Koroszczynie, w odległości 90 km, od wschodniej strony i bliskość Warszawy, w podobnej odległości, od strony zachodniej.

To największa gmina wiejska w powiecie siedleckim i jedna z większych w kraju. Na powierzchni 211 km2, w 43 miejscowościach i 46 sołectwach żyje ponad 10 tys. mieszkańców. Do pięciu szkół publicznych i czterech placówek niepublicznych uczęszcza łącznie ponad 1400 dzieci i młodzieży. Świadczy to o wielkim potencjale naszej gminy.

Jest to typowa gmina rolnicza, jednak doskonałe usytuowanie komunikacyjne jest wielką szansą na jej rozwój, gdyż powoduje, że tereny, zwłaszcza te w pobliżu tras komunikacyjnych, są dobrym miejscem do inwestowania. Już obecnie ulokowało się tutaj wiele firm, które korzystają z położenia przy tak ważnej arterii komunikacyjnej.

 Bogate tradycje historyczne, ciekawe walory przyrodnicze (m.in. dolina górnego biegu Liwca) oraz dobra baza noclegowo-gastronomiczna (m.in. trzy kompleksy hotelowo-gastronomiczne: Zajazdy Europa, Gold i Centrum) to dodatkowe atuty naszej gminy, zachęcające do jej odwiedzenia.

Największą atrakcją naszej gminy jest jednak, odbywający się w każdą niedzielę targ, który przyciąga rzesze handlujących z odległych okolic jak również gości zza wschodniej granicy. Od wielu lat jest to największe targowisko w tym rejonie i jedno z większych w kraju. Jest to kontynuacja wielowiekowej tradycji, bo już w 1658 roku Król Jan Kazimierz nadał przywilej ustanawiający targi niedzielne w Zbuczynie.

W  połowie XVII wieku, wraz z wojskiem Stefana Czarnieckiego, gościł w Zbuczynie Jan Chryzostom Pasek, który później w swoich „Pamiętnikach" wspominał gościnne przyjęcie przez miejscową ludność. Cecha ta, mieszkańcom tej ziemi , pozostała do dnia dzisiejszego.

 

 Serdecznie zapraszam Państwa do odwiedzenia naszej przyjaznej i gościnnej ziemi.

Wójt Gminy Zbuczyn- Toamsz Hapunowicz

Na skróty

nowy nr tel

wybory2020a

wybory do sejmu i senatu 2019